TOVDER’den sahte vale uyarısı

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu, "Otomotiv Satış Sonrası Hizmetler Sektöründe Kadın İstihdamı projesi" başlattı. Dün Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 'Vale Eğitim Semineri' ile valelere öfke kontrolü, stres yönetimi ve etkili iletişim tekniklerini anlatıldı.
Seminerin en önemli adımlarından biri de kadın valeler oldu. Vale eğitimi alan ve şu an İstanbul’da 20’ye yakın noktada valelik yapan kadınlar, erkek meslektaşlarının karıştığı kavga haberlerinden rahatsız… Valelik mesleğinin büyükşehirlerde yaşanması muhtemel karmaşaların önüne geçtiğini belirten kadın vale görevlileri, mesleklerinin zor bir meslek olduğunu ancak öfke ve stres yönetimini iyi öğrendikten sonra bu zorlukların azaldığını ifade ettiler.

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu olarak sektörde kadın istihdamı projesi başlattıklarını ifade eden TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş “Kadınlar, erkeklerin daha aktif olduğu mesleklerde aslında daha başarılı oluyorlar. Cam filmi ustası kadınlarımız var. Göçük düzeltme, oto yıkama, oto kuaförlük yapan pek çok kadın ustamız var. Özellikle ince işçilik gerektiren bazı alanlarda erkeklerden daha güzel iş çıkarıyorlar. Kadın istihdamı arttıkça başta vale sektörü olmak üzere pek çok sektör daha da güzelleşecektir.” dedi.